Ako na chytrú domácnosť, alebo kde vlastne začať?

S chytrou domácnosťou môžeme prežívať to, o čom sa nám ešte pred pár rokmi mohlo iba snívať. Na diaľku ovládať svetlá, v telefóne kontrolovať návštevy, ktoré stoja pri dverách, alebo sledovať spotrebu energie pomocou aplikácie. Chytrá domácnosť skrátka ponúka absolútne užívateľské pohodlie. Ako ju začať budovať?

Prvé kroky k ceste za chytrou domácnosťou

Jak na chytrou domácnost aneb Kde začítMožno, že už snívate o tom, ako z pohodlia pohovky ovládate spotrebiče vo vlastnej domácnosti. Prvým krokom k budovaniu chytrej domácnosti je vlastný telefón, na ktorom bez problémov pobežia aplikácie, vďaka ktorým je možné takúto domácnosť ovládať. Inteligentnú domácnosť je ale možné riadiť aj z počítača, alebo tabletu. V ďalšom kroku je dobré dopodrobna premyslieť, čo všetko chcete zautomatizovať, či na diaľku ovládať. Výhodou je ale možnosť dovybaviť chytrú domácnosť smart systémom postupne. Zatiaľ čo najčastejšie sa možno dočítať v spojitosti so smart bývaním o automatickom zapínaní a vypínaní kúrenia a sťahovaní žalúzií, súčasťou chytrej domácnosti môžu byť aj zvončeky, kamerové systémy alebo prvky chytrej záhrady. Výsledkom premyslenej inštalácie systémov chytrej domácnosti môže byť bezpečný, úsporný a pohodlný domov, v ktorom je radosť žiť.

Žite pohodlne a ušetrite

young-woman-using-home-technologyOkrem komfortného ovládania domácnosti je to aj úspora energií, čo mnohých presvedčilo, aby sa k postupnému budovaniu chytrej domácnosti rozhodli. So systémom smart bývanie je možné prepojiť ako osvetlenie, tak zásuvky, kúrenie, žalúzie alebo dokonca kľučky a zámky na dverách. O tých sa môžete dočítať viac v článku Prečo si zaobstarať inteligentnú kľučku. Ako ale pomocou podobných vychytávok môžete ušetriť? Primárne ide o to, že vopred nastavené  časové programy zaistia pravidelný chod niektorých činností len vtedy, keď sú skutočne potrebné. Odchodovým tlačidlom zasa môžete šikovne odpojiť od napájania všetko, čo by mohlo spôsobiť akékoľvek nebezpečie. Podobne môžete na diaľku vypnúť aj chytré zásuvky, ich bonusom je naviac stráženie spotreby energie a jej podrobný prehľad. Pre nadšencov do moderných technológií je tak chytrá domácnosť nesporne tým pravým orechovým. Pokiaľ ale stále neviete, či sa vám investovať do podobných systémov vyplatí, začať môžete pozvoľna- napríklad s chytrou žiarovkou. Pomocou aplikácie vo vašom mobilnom zariadení potom môžete jednoducho nastaviť jej jas a farbu svietenia, alebo prednastaviť časový plán pre úsporu energie. Žiarovku je ale možné používať aj ako žiarovku k bežnému svieteniu. Aj keď tak nemusíte vybaviť celú domácnosť chytrými prvkami naraz, verte, že u jednej žiarovky dosť možno neskončíte.