Čo všetko dokáže chytrá kľučka alebo zámok a ako Vám môžu uľahčiť život?

Ste ten typ, čo permanentne hľadá kľúče? Máte doma ratolesti, ktoré strácajú kľúče tak často, že Vás privádzajú k šialenstvu? Alebo ste Jak vybrat kliku bloglen fanúšik chytrých riešení pre domácnosť a smart technológie Vás jednoducho priťahujú? Poďme sa pozrieť na to, čo pre Vás môže chytrá kľučka urobiť.

Ako to funguje?

Chytré kľučky a zámky umožňujú predovšetkým otvárať dvere bez nutnosti kľúčov. Kľučky fungujú s aplikáciou, pomocou ktorej sa dá všetko potrebné nastaviť. Niektoré typy zvládajú taktiež ukladať dáta o tom, kedy a kým boli dvere otvorené, takže v prípade potreby máte jednoducho prehľad o príchodoch a odchodoch. Samozrejmosťou je potom možnosť pridelenia unikátneho kódu, otlačku alebo napríklad karty pre väčšie množstvo užívateľov. Predtým bol samozrejmosťou na každej kľučke aj číselník pre zadanie číselného kódu. Pre milovníkov čistého designu máme dobrú správu, dnešné kľučky sa predávajú vo variantoch s číselníkmi aj bez nich. 

Akým spôsobom môžem s chytrou kľučkou otvárať dvere?

1) Aplikáciou v mobilnom telefóne
Jednoducho nahráte do mobilného telefónu aplikáciu, vďaka ktorej si cez Bluetooth pripojenie ľahko otvoríte

2) Otlačkom prsta
Čítačka otlačkov umožňuje otvoriť otlačkom prstu.

3) Vstupnou kartou
Niektoré kľučky disponujú vstupnými kartami, s ktorých pomocou hravo otvoríte.

4) Zadaním číselného kódu
Kľučky zabezpečené číselníkom ponúkajú možnosť otvorenia pomocou zadania unikátneho PIN kódu.

5) Diaľkovým ovládačom
Niektoré kľučky sa dajú odomykať aj pomocou diaľkového ovládania.

Ako náročná je montáž chytrej kľučky?

Je to až prekvapivo jednoduché. Montáž nie je zložitejšia než montáž klasického dverového kovania. Ku každej kľučke obdržíte návod, podľa ktorého montáž hravo zvládnete. Prácu Vám uľahčí správna voľba veľkosti kľučky (údaj v mm), kedy rozstup odpovedá pôvodnej veľkosti otvorov na kľučku a zámok (meriame vždy od stredu oboch otvorov). Ak sa nechcete rozstupom zaoberať, môžete jednoducho zvoliť taký typ kľučky, ktorý má zvlášť zámok a kľučku (tzv. Zámok s kľučkou nie sú súčasťou jedného paneli, ale sú to dva samostatné kusy, ako je vyobrazené na obrázku nižšie). V prípade, že by ste si aj tak neboli pri montáži niečím istí, naši kolegovia z technickej podpory Vám radi poradia.

rozteč a výběr kliky

Ako náročná je montáž chytrého zámku?

Montáž chytrého zámku je ešte jednoduchšia než montáž chytrej kľučky a sme si istí, že montáž hravo zvládnete. Pre názornú ukážku prikladáme video tu.

Zvládne kľučka aj nepriaznivé počasie?

vodotěsná klika (1)Áno, v našej ponuke máme aj outdoorové kľučky, ktoré sú odolné voči vode, prachu a ďalším nepriaznivým vlyvom. Ak hľadáte práve takúto kľučku, vyberajte napríklad BOT Chytrá kľučka TTLock H1 72mm strieborná. Ak plánujete mať kľučku umiestnenú vonku v oblasti priameho vplyvu počasia, prosím majte na pamäti za kúpenie kvalitných batérií, ktoré túto záťaž znesú lepšie, a ktorých výdrž zvykne byť dlhšia.

Môžem dvere otvoriť aj na diaľku?

Áno. Pre tieto účely slúži Gateways, ktoré je nutné si ku kľučke zaobstarať. Kľučka sa potom pomocou Gateway prepojí cez WiFi a pripojí k aplikácii odkiaľkoľvek na svete. Vy tak môžete otvoriť dvere alebo nastaviť prístup (aj časovo obmedzený) komukoľvek potrebujete. Odkiaľkoľvek. 

Potrebujú chytré kľučky prívod elektriny?

Nie. Všetky chytré kľučky sú poháňané tužkovými baterkami typu AAA. Inštalácia kľučky teda nie je spojená so žiadnymi úpravami elektrických rozvodov v dome.

Čo ak sa kľučke vybijú baterky?

Všetky naše kľučky fungujú na baterky, ktorých životnosť je v kľučke za štandardných podmienok až 10 mesiacov. V aplikácii nájdete indikátor stavu baterky, takže máte vždy prehľad o tom, či ešte máte dostatok času na ich výmenu. V prípade nízkeho stavu baterky Vás aplikácia upozorní dopredu na potrebu výmeny. Ak by sa aj napriek tomu stalo, že sa kľučka vybije, nemusíte mať obavy. Každá naša kľučka disponuje záložným manuálnym otvorením na kľúč, niektoré model sa dajú pripojiť aj na záložný zdroj energie (napr. powerbanku).

Chcem chytrú kľučku alebo chytrú cylindrickú vložku (chytrý zámok)?

klika vs zamek (2)

Záleží na tom, čo všetko od chytrého otvárania dverí očakávate. Chytré kľučky sú designovým prvkom každých dverí. Chytré kľučky zámky sú nenápadnejšie a jednoduchšie na inštaláciu. Pokiaľ máte doma aspoň základné náradie (ako je skrutkovač), ich výmena je pre otázkou pár minút. Rozhodnutie, čomu dáte prednosť, je teda čisto na Vás.

Je potrebná k chytrej kľučke aj klasická cylindrická vložka (klasický zámok na kľúč FAB)? 

94-2_hafa4d7f25a854a3d94cb3a51d372a07cxNie je. Záleží len na Vás, či ju využijete. Cylindrická vložka odomyká a zamyká dvere pomocou klasického kľúča. Ak chcete mať možnosť kombinovať chytré otváranie dverí s klasickým (teda pekne po starom kľúčom), potom cylindrickú vložku určite využijete. Niektoré naše kľučky dodávame vrátane klasickej cylindrickej vložky, avšak môžete použiť aj tú, ktorú už máte doma. Výhodou je, že nemusíte meniť staré kľúče za nové. Jediným úskalím je, že musíte skontrolovať, či má vaša stará cylindrická vložka rozmer zhodný s tou pre chytrú kľučku. Ak Vám stačí chytré otváranie dverí a s kľúčmi sa chcete rozlúčiť, potom sa bez nej určite zaobídete a postačí iba kúpiť chytrú kľučku. Kúpa samostatnej kľučky, ktorá nemá otvor pre FAB je ideálnym riešením napríklad pri výbere kľučky do interiéru.

Chcem aplikáciu Tuya Smart alebo TTLock?

Naše kľučky využívajú aplikácie Tuya Smart (Smart Life) a TTLock. Obe aplikácie sú zdarma. S týmito aplikáciami máme najlepšie skúsenosti a viene, že fungujú spoľahlivo. Ak už doma máte nejaký produkt, ktorý podporuje aplikáciu Tuya Smart/Smart Life, alebo v budúcnu by ste si radi zadovážili viac produktov pre chytrú domácnosť, zvážte zadováženie si kľučky, ktorá podporuje práve túto aplikáciu. Všetko v budúcnu jednoducho prepojíte, uľahčíte si prácu a ušetríte čas s hľadaním. Veľké množstvo produktov na našom e-shope s touto aplikáciou spolupracuje a Vy tak budete mať uľahčenú prácu so spárovaním produktov. Ak naopak vyžadujete od kľučky detailnejšie nastavenie, alebo chcete v objekte inštalovať väčší počet kľučiek, potom odporúčame aplikáciu TTLock. Nevie si rady? Neváhajte kontaktovať našu technickú podporu, kolegovia Vám radi poradia.

Nižšie nájdete videa znázorňujúce, ako funguje chytrá kľučka alebo chytrý zámok a jak náročná je inštalácia chytrého zámku: