Inteligentný kvetináč - pre začiatočníkov aj skúsených záhradníkov

chytrý květináč 3Čerstvé bylinky, kto by ich nemiloval? Výživoví poradcovia ich ospevujú pre značné množstvo liečivých látok, šéfkuchári pre vylepšenie chuti v každom recepte.

Nákup byliniek sa ale môže predražiť a to aj v prípade zakúpenia celého kvetináča, v ktorom bohužiaľ po pár dňoch často uhynú. Ideálnym riešením je vypestovať si bylinky na vlastnú päsť. Nie každému sa to ale v domácich podmienkach darí. A práve preto si v poslednej dobe získavajú inteligentné kvetináče obrovskú obľubu.

Pre koho sú chytré kvetináče určené?

Hoci sa zdá pestovanie pažítky, bazalky či koriandru ako banalita, nie každý má doma vhodné podmienky pre jeho realizáciu. Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla, balkón ani záhradu, pravdepodobne už máte pár neúspešných záhradníckych pokusov za sebou.
Na záhrade či balkóne navyše nie je možné pestovať bylinky celoročne. Zároveň musí pestovateľ zabezpečiť bylinkám vlahu a nezabúdať na pravidelné zalievanie.
Inteligentný kvetináč disponuje elektronickou kontrolkou, ktorá vás upozorní v prípade nedostatku vody. Rastliny sú tak automaticky zavlažované bez nutnosti každodenného zalievania. Je teda vhodný aj pre menej zodpovedných záhradníkov. Hodí sa nielen pre pestovanie už spomínaných byliniek, ale vyrastie v ňom i malé ovocie a zelenina, vanilka, sukulenty a menšie kvety.

Výrobcovia chytrých kvetináčov sa inšpirovali u NASA. Rastliny sú v nich pestované tak, aby korene rastlín boli nepretržite zásobované vodou, kyslíkom a živinami.
Jedná sa o hydroponické pestovanie s pomocou LED svetiel.

Hydroponické pestovanie

chytrý květináč2_1Čo je to hydroponia? Je to spôsob pestovania bez pôdy - teda len za použitia vody, živného roztoku a samotnej rastliny. Má hneď niekoľko výhod. Bez pôdy či iného substrátu sa minimalizuje riziko vzniku plesne. Je teda vhodná pre alergikov. Pri hydroponickom pestovaní máte presne pod kontrolou zloženie živín, ktoré rastlinke poskytujete. Bylinky zakorenia rýchlejšie ako v pôde a nemusia sa tak často presádzať. Rastliny takto rastú rýchlejšie a rýchlejšie tiež zbierate úrodu. Inteligentný kvetináč má modrú kontrolku, ktorá vás vždy upozorní, že je čas rastlinu zaliať

Najefektívnejšia kombinácia svetiel

V inteligentnom kvetináči je pomocou LED žiaroviek možné kombinovať ružové a biele svetlo pre podporu rastu. Prečo dve svetlá? Nestačí jedno? Každé zo svetiel má inú vlnovú dĺžku a tiež iný efekt na rast rastliny. Ružové svetlo vzniká kombináciou modrého a červeného, pričom modré svetlo je primárne určené pre celkový rast rastlín, zatiaľ čo červené podporuje skôr rast plodu a kvetu. Biele svetlo potom dopĺňa spektrum vlnových dĺžok, aby bolo pestovanie čo najefektívnejšie. Navyše je možné toto svetlo využiť ako osvetlenie domácnosti.

Ďalšie výhody inteligentných kvetináčov Blueroad.cz

Jednou z výhod je tiež bezpochyby dizajn. Aj kvetináč môže byť krásnym doplnkom vašej domácnosti. Nielen že budete mať doma niečo "živého" a zeleného, ale aj samotný kvetináč urobí parádu. Vďaka lesklému bielemu dizajnu sa hodí takmer kamkoľvek. Spomínané biele svetlo navyše môže suplovať stolnú lampu.

Ďalšou výhodou je, že jeden inteligentný kvetináč pojme dva semenné struky. V jednom kvetináči tak môžete pestovať viac rastlín súčasne. Je samozavlažovací a  zmestí sa do neho dostatok vody na to, aby dokázal zavlažovať rastliny zhruba jeden celý mesiac.

Niet divu, že sú inteligentné kvetináče jedným z najobľúbenejších chytrých doplnkov do domácnosti. Ešte ho nemáte? Vyberte si niektorú z dvoch variant, ktoré ponúkame.