Solárne/Klasické powerbanky – test a ako správne vybrať

PowerBanka_batoh_1200 Powerbanky sú skvelým pomocníkom všade tam, kde nie je po ruke zásuvka. Na trhu je nespočetné množstvo typov, v zásade však môžeme rozdeliť powerbanky na 3 základné skupiny: 

1) Solárne powerbanky
2) Klasické powerbanky
3) Nabíjacie stanice

1) Solárne powerbanky

Powerbanky sa v poslednej dobe stali bežnou výbavou mnohých domácností. Ale aj ony potrebujú na získanie energie zapojiť do zásuvky. Čo&robiť,keď sa ocitnete niekde, kde kzásuvke nie je prístup? Pre takéto prípady je solárna powerbanka skvelým pomocníkom. Obrovská výhoda solárnej powerbanky je, že na získanie potrebnej energie poslúži aj solárne lúče. Solárne powerbanky sú tak ideálne pri outdoorových aktivitách, ako sú napr. turistika, camping, cyklistika atď., kde fungujú skvele napríklad ako solárna nabíjačka na mobil. Ich ďalšou výhodou je potom aj fakt, že výrobcovia už počítajú s využívaním powerbank vonku, a preto sú často odolnejšie voči prachu i hrubšiemu zaobchádzaniu (samozrejme s rozumom, pred poškodením neopatrnou manipuláciou nezachráni ani gumové puzdro).

Ako správne vybrať solárnu powerbanku?

Na trhu sa objavuje stále väčšie množstvo týchto produktov. Ako z nich ale vybrať tú najvhodnejšiu a na aké vlastnosti sa zamerať? V prvom rade si treba uvedomiť, za akým účelom chceme solárnu powerbanku využívať a ako často ju budeme chcieť používať. Ak chceme raz za čas aspoň čiastočne nabiť telefón a počítame s tým, že na nabíjanie potrebujeme dostatok času, potom bude stačiť powerbanka s kapacitou okolo 10000mAh. Ak chceme nabíjať pravidelnejšie, je dobré sa poobzerať po produkte. kapacitou okolo 20&000mAh a vyššou.

Za ako dlho sa nabije solárna powerbanka?

powerbanka Tu si treba uvedomiť, že dĺžka nabíjania solárnej powerbanky záleží na mnohých faktoroch. Solárna powerbanka čerpá energiu zo slnečného svitu, ktorého intenzita sa mení nielen v ročných obdobiach, ale aj v rôznych zemepisných šírkach atď. Dĺžka nabíjania solárnej powerbanky teda súvisí s intenzitou slnečných lúčov, uhlom natočenia powerbanky k slnku, a nie príliš pozitívny vplyv na rýchlosť nabíjania môže mať aj nízka alebo vysoká teplota. Všeobecne sa dá povedať, že rozumná úroveň nabitia solárnej powerbanky, ktorá má viac solárnych panelov, trvá cca 6 hodín až 1 deň a viac. Užitočnou vlastnosťou solárnych powerbank je možnosť nabitia aj štandardne zo siete. Takže v momente, kedy získate prístup k elektrickej energii, môžete solárnu powerbanku nabiť zo zásuvky ako bežnú powerbanku a za rovnakú dobu.

Test solárnych powerbaniek

 powerbanka svitilnaVykonali sme test niekoľkých solárnych powerbaniek, aby sme zistili, v čom je vlastne rozdiel.

BOT Solárna powerbanka 5 panelov 20000mAh

So solárnou powerbankou sme vyrazili na turistiku po Čechách. Účelom jej použitia bolo dobíjanie mobilného telefónu. Poveternostné podmienky sa v priebehu niekoľkých dní prestriedali, preto môžeme povedať, že výsledok nášho testovania považujeme za objektívny. V prípade slnečných dní získala solárna powerbanka energiu zo slnečného žiarenia na cca 2 nabitia telefónu počas jedného dňa. V dňoch, kedy slnečný svit nie je úplne optimálny je potrebné počítať s pomalším dobíjaním powerbanky. Pri zatiahnutej oblohe potom klesá výkon na minimum. Na druhú stranu nikto z nás žiadny výkon od solárnej powerbanky pri zatiahnutej oblohe neočakával. V skratke sa tak dá povedať, že ak nie je slnko, nie je energia. V prípade dostatočného slnečného svitu potom solárna powerbanka plní svoj účel perfektne. cestu alebo pomôže v stane. Nami testovanú PB Solárnu powerbanku 5 panelov 20000mAh a ďalšie nájdete TU.

BOT Solárna powerbanka SP1 6 panelov 20000mAh
Solární powerbanka4Powerbanku sme testovali v kempe v Alpách. Powerbanka so slnečným svitom počas dňa nabila na 100%, telefón sme dobíjali za súmraku. Po cca 1 hodine bol telefón nabitý na 50%, úplne nabitý bol cca po 2,5 hodinách, pričom powerbanka sa vybila na 50%. Pokiaľ ste v kempe a nemáte po ruke zásuvku na dobíjanie klasickej powerbanky, môžete solárnu powerbanku napríklad zavesiť na batoh a celý deň ju nabíjať slnečnými lúčmi. My sme strávili celý deň v kempe, nechali sme preto powerbanku nabíjať položenú na stane a aj to prinieslo požadovaný efekt a powerbanka svoj účel splnila na jedničku. 

Čím viac panelov, tým viac energie

Solárne powerbanky sa robia v rôznom prevedení, ale na základe našich skúseností je dobré využívať čo najväčšiu plochu solárnych panelov. Skrátka čím viac panelov, tým viac a rýchlejšie získané energie. Ak sa teda rozhodnete pre obstaranie solárnej powerbanky, venujte pozornosť kapacite a počtu panelov, pretože to bude mať na jej výkon rozhodujúci vplyv.

BOT Solárna powerbanka SP2 1 panel 10000mAh 

Oproti predchádzajúcim testovaným powerbankám mám táto powerbanka iba jeden panel. Na druhú stranu veľkou výhodou tejto powerbanky sú 3 integrované nabíjacie káble: microUSB, USB-C a Apple Lightning ďalej 3 porty microUSB a USB-C na dobíjanie powerbanky a USB-A na nabíjanie zariadenia. Powerbanka má tiež integrované svietidlo. Vyskúšali sme, ako si táto powerbanka povedie pri nabíjaní mobilného telefónu. Powerbanka zvládla nabiť telefón na 50% počas cca 70 minút, na 100% potom za necelé 3 hodiny. Powerbanka bola na začiatku plne nabitá, po dobití svieti na powerbance 2 diódy indikácia batérie zo 4.

BOT Solárna powerbanka SP3 1 panel 20000mAh

Powerbanka6Aj táto powerbanka má jeden  solárny panel a tieto integrované nabíjacie káble. 2 x USB-C a Apple Lightning, powerbanku je možné dobíjať cez microUSB a USB-C, ďalej má výstup 2 porty USB-A a 1x USB-C. Powerbanka pôsobí celkovo robustným outdoorovým a odolným dojmom, vítaná je karabína na prípadné zavesenie powerbanky. Poteší aj svietidlo s niekoľkými svetelnými módmi. Telefón sme s touto powerbankou nabili na 50% za cca 50 minút, na 100% potom za niečo málo cez 2 hodiny. Na powerbanke po dobíjaní ubudla 1 dióda indikácie batérie zo 4. Túto powerbanku sme si obľúbili pre jej robustné prevedenie, ktoré sa pre outdoor vyložene hodí. Potešila nás aj jej rýchlosť nabíjania.  

 2) Klasické powerbanky

BOT Veľkokapacitná powerbanka P5 50000mAh

Powerbanka nás milo potešila integrovanými káblami a svietidlom. Káble majú v powerbankcie praktické umiestnenie, takže pri jej prevoze nijako neprekážajú, napriek tomu ich máte vždy po ruke. Veľká kapacita batérie sľubuje skutočne dobré výsledky. Oproti solárnym powerbankám je táto powerbanka máličko väčšia, čo sa dá vzhľadom ku kapacite očakávať. Z 0 na 50% nabije telefón za cca 30 minút, do plna potom zvládne nabiť telefón za niečo cez hodinu. Príjemná je indikácia nabitia batérie v %, nie iba diódami.

3) Nabíjacie stanice

BOT Nabíjacia stanica PS 200 so svietidlom oranžová

Nabíjacia stanica nie je až taká veľká a ťažká, ako sme očakávali, čo považujeme za nespornú výhodu. Prítomnosť klasickej zásuvky tiež poteší. Z nabíjacej stanice sme nabíjali notebook, stanica ho zvládla nabiť úplne bez problémov. Svietidlo večer v stane tiež potešilo. 

Ktorý typ teda vybrať? 

Na základe nášho testovania sa dá povedať, že záleží na tom, čo od powerbanky očakávate a kde, prípadne chcete dobíjať. Na letné výlety sa náramne hodia solárne powerbanky, ktoré sa dajú dobíjať počas dňa len slnečnými lúčmi. Pokiaľ chcete mať istotu nabíjania a silnejší výkon, zvoľte klasickú powerbanku. Pokiaľ chcete mať na cestách naozaj dostatočné množstvo energie alebo záložný zdroj do kempu, auta alebo na chalupu, potom zvoľte určite nabíjaciu stanicu.