Matter - revolúcia v inteligentnej domácnosti

Všetci fanúšikovia inteligentnej elektroniky to poznajú. Skôr či neskôr zistíte, že nie všetky vaše inteligentné produkty dokážu navzájom komunikovať. Hoci sa tomu v Blueroad.com snažíme vyhnúť, a preto je väčšina našich produktov podporovaná aplikáciou Tuya alebo SmartLife, stále môžete naraziť na iné produkty od iných výrobcov a komplikácií je veľa. Výsledok? Prvotriedny chaos, 30 aplikácií v mobile a nejeden zúfalý používateľ. Dúfajme však, že tomu bude čoskoro koniec.

O čo ide?

Spoločnosti Amazon, Apple, Google a Zigbee sa v roku 2019 spojili, aby vytvorili nový štandard komunikačného protokolu s názvom "Matter". Tento štandart vyvinula organizácia Connectivity Standards Alliance (CSA), predtým známa ako Zigbee Alliance.

Matter 1.0


Na čo bude Matter dobrý?

Tento nový protokol umožňuje lepšiu konektivitu a spoluprácu medzi zariadeniami od rôznych výrobcov. V praxi to znamená jednoduchší život pre všetkých, ktorí by chceli používať výrobky určené pre inteligentnú domácnosť. Vďaka štandardu Matter už nebude potrebné vyberať si len výrobky od jedného výrobcu, ale výrobky rôznych značiek bude možné kombinovať bez obáv z problémov s kompatibilitou. Skvelou správou je, že Matter je otvorený pre všetkých, čo znamená, že je k dispozícii vývojárom, čo by malo v budúcnosti viesť k rýchlejším inováciám, a tým aj k rýchlejšiemu zavádzaniu nových technológií v domácnosti.

Ktoré spoločnosti bude Matter podporovať?

S trochou zveličenia sa dá povedať, že postupne snáď všetky. Okrem spoločností Amazon, Apple, Google, ktoré už Matter podporujú, sa postupne pridávajú ďalšie, napríklad Samsung, LG, Signify (WiZ a Philips Hue), Tuya (na ktorej beží väčšina produktov, ktoré sa dajú kúpiť v našom e-shope), Somfy atď. Podporu prisľúbila aj spoločnosť Ikea.

Ako to funguje v praxi?

Ak ste mali inteligentné výrobky od viacerých výrobcov, pravdepodobne ste sa stali obeťou inštalácie nespočetného množstva aplikácií. S novým protokolom Matter je všetko jednoduchšie. Ak máte napr. Google Home, potom jednoducho vyberiete možnosť pridať nové zariadenie s podporou Matter bez inštalácie ďalšej aplikácie, vyberiete zariadenie alebo naskenujete QR kód a je to. Potom už všetko funguje ako zvyčajne. Žiadna inštalácia aplikácie, všetko prehľadne v aplikáciách Tuya Smart, SmartLife alebo priamo v aplikáciách Google Home, Alexa, Apple HomeKit atď.

Skrátka, Standard Matter je skvelá správa pre všetkých milovníkov inteligentných technológií a uľahčí prácu aj menej skúseným používateľom. Okrem jednoduchšej integrácie a kompatibility jej otvorenosť sľubuje rýchlejšie inovácie a v konečnom dôsledku lepšiu ponuku produktov pre všetkých zákazníkov. Chcete sa dozvedieť, aké konkrétne produkty máme v ponuke s protokolom Matter? Pozrite sa sem. Niekoľko produktov sme zaradili aj nižšie.