Čističe vzduchu do domácnosti

"Čističe vzduchu sú účinným pomocníkom v priestoroch s vyšším výskytom prachu a ďalších nečistôt. Pomáhajú zvýšiť kvalitu vzduchu a sú vhodné predovšetkým pre alergikov."

bad-smellsAk ste sa niekedy pozerali na ponuky čističov vzduchu, tak ste sa pravdepodobne podobným vetám nevyhli. Je však jednoduché sa v prílive všetkých tých informácií, technických údajov a rôznych ďalších názvov stratiť. Preto sa Vás v tomto článku pokúsime informovať ohľadom najzákladnejších pojmov.

Vrstvy

Prvý zádrhel mohol prísť hneď zo začiatku, keď predajca informoval o vrstvách, ktorý jeho výrobok obsahuje. Môžete sa stretnúť s nasledujúcimi typmi:

  • Predfilter slúži na predĺženie životnosti HEPA filtru. Umiestňuje sa strategicky pred neho, aby zachytil veľké prachové častice. Je vhodný, ak máte v domácnosti domácich maznáčikov, ktorí často zhadzujú chlpy.
  • HEPA filter je jeden z najefektívnejších filtrov. Zachytáva prach a nečistoty ako sú peľ, alergény a cigaretový dym s 99,97% účinnosťou. Pomáha teda hlavne osobám trpiacim alergiou, upchatím nosa, častým kašľom, kýchaním a astmou. Všetky tieto nečistoty zvládne pohltiť od veľkosti 0,3 mikrónu (mikrometer = tisíckrát menše ako milimeter). Poradil by si teda aj s väčšími časticami, ale za cenu väčšieho zanesenia a následnej skoršej výmeny. To je dôvodom, prečo v zariadení stojí až  za predfiltrom.
  • Uhlíkový filter doplňuje trio predfilter-HEPA filter-uhlíkový filter. Jeho hlavnou funkciou je poradiť si so zápachmi, plynnými znečisteniami a prchavými chemickými látkami.
  • UV lampa pomocou ultrafialového žiarenia sterilizuje ovzdušie od všetkých nečistôt organického pôvodu ako sú vírusy, baktérie, plesne atď. Je umiestnená vo vnútri čističky vzduchu, teda nie je nutné sa obávať úniku tohto žiarenia a negatívnych účinkov.
  • Generátor záporných iónov zvyšuje výkonnosť a efektivitu čističiek vzduchu. Okrem toho záporné ióny osviežujú vzduch a tým znižujú únavu, stres, a dokonca majú pozitívny vplyv na dýchacie cesty.

 

Priestor

Ak ste sa teda už zorientovali vo vrstvách, ktoré čističky vzduchu zvyčajne majú, tak ďalšou oblasťou Vášho záujmu by mala byť otázka, či vybraný čistič vzduchu zvládne účinne vyfiltrovať potrebný priestor. Na túto otázku Vám odpovie ukazovateľ CADR, ktorý popisuje množstvo vyčisteného vzduchu. Výsledok je udávaný v kubických stopách za minútu. Ak teda trpíte alergiou alebo sa nemôžete zbaviť zápachu dymu, tak voľte čističe vzduchu s čo najväčšou hodnotou CADR. V prípade ľahších problémov a stredne veľkej miestnosti Vám postačí klasické produkty poskytované na trhu s CADR okolo 50 m3 / h.

H96372855954943e08aac958e780cb019WOzónový čistič vzduchu

Ak ste už narazili na tento typ čističky vzduchu, hádam že prvá reakcia pri čítaní slova ozón bola negatívna. Pritom ozón sa hojne využíva pri čistení vzduchu v niektorých ordináciách, reštauráciách a ďalších potravinárskych budovách. Pomáha totiž eliminovať výskyt plesní, húb, baktérií a vírusov vo vzduchu. V týchto prípadoch, keďže ide o obrovské priestory, sa musí po sterilizácii prostredia vyvetrať a počas nej nie je odporúčané, aby sa ľudia zhlukovali v priestoroch pri procese čistenia.

Avšak ak si zaobstaráte menšiu verziu ozónového čističa vzduchu, tak nebezpečenstvo vzniku dýchacích problémov je malé.

 

ODPORÚČAME však, aby ste boli počas sterilizácie obozretní a radšej používali tento prístroj v priestoroch, kde sa v okolí nevyskytuje žiadny živočích, osoba alebo rastlina a po použití miestnosť vyvetrali.

Na základe vyššie popísaných informácií je vhodné si zaobstarať ozónový čistič vzduchu pre nepravidelné vyčistenie ovzdušia v domácom prostredí. Ako napríklad pre kuchyňu, toaletu alebo aj chladničku. Naopak pre priebežnú údržbu ovzdušia v domácnosti je vhodnejšie si skôr vybrať viacfiltrové čističe vzduchu, ktoré Vám pomôžu zlepšiť kvalitu a pohodlia Vášho domova každý deň.